Resultat for 2001 PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 16 January 2010 11:28

Samlet vinder blev:
Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens

 


Vinder af farvepapir: Peter Båtz Olesen, Afa "Fly mod New York"

 


Vinder af monocrome: Sune Borg, Esbjerg Fotoklub "The Dark"

 


Vinder af dias: Leif Wernblad, Herning Fotoklub "Over solsikke"

 


Vinder af eksperimental: Gert S Laursen Fotoklubben Reflex "Ved Brabrand Sø"

Resultatliste - Farvepapir

Guld (0430) "Fly mod New York" Peter Båtz Olesen - AFA
Sølv (6020) "Smil, du er på!" René Asmussen - Esbjerg Fotoklub
Bronze (0215) "Gloving" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens

Diplom (6024) "Det er koldt i Danmark" René Asmussen - Esbjerg Fotoklub
Diplom (2717) "Her har jeg holdt balancen i årevis" Kurt Stæhr - Hedensted Fotoklub
Diplom (0410) "Diamantregn" Anne-Grete S. Jensen - AFA

Antaget (0105) "Arnakkekilden II" Lars Erik Bräuner - Fotoklubben FOCUS
Antaget (0204) "Nanette" Danne Johansen - Filmrullen Horsens
Antaget (0206) "Abemad" Jens Chr. Skelde - Filmrullen Horsens
Antaget (0208) "Mod toppen" Jens Chr. Skelde Filmrullen Horsens
Antaget (0210) "Dansen går" Jens Chr. Skelde Filmrullen Horsens
Antaget (0211) "Way Inn" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0212) "Fat Boy" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0213) "Some Night" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0404) "Træer XXIII (serie 3 stk)" Liza Stanley - AFA
Antaget (0420) "Boksedommer" Bo Sørensen - AFA
Antaget (0421) "Daggry" Jørgen Fusgaard - AFA
Antaget (0427) "The Pursuit" Peter Båtz Olesen - AFA
Antaget (0434) "Blåfodet sule" Henrik Jeppesen - AFA
Antaget (0438) "Kyssefrugt" Lars Pedersen - AFA
Antaget (0506) "Bjergsø" Jens Cato Andersen - Aalborg Fotoklub
Antaget (0507) "Naturhavn" Jens Cato Andersen - Aalborg Fotoklub
Antaget (0508) "Muslingepige" Jens Cato Andersen - Aalborg Fotoklub
Antaget (0516) "Guldøje i rødt" Ralf B. Sørensen - Aalborg Fotoklub
Antaget (0527) "September ved St. Øksø" Jørn Skytte - Aalborg Fotoklub
Antaget (1112) "Skulpturbrænding" Vagn Pedersen - Foto 7000
Antaget (1117) "Folkedansere" Henrik R. Kristensen - Foto 7000
Antaget (1603) "Skov" Gert S. Laursen - Fotogruppen REFLEX
Antaget (1605) "Visuel liv" Gert S. Laursen - Fotogruppen REFLEX
Antaget (2107) "Als Odde II" Kirsten Rasmussen - Fotogruppen OBJEKTIV
Antaget (2607) "Håndværker" Henry Straarup - Grindsted Fotoklub
Antaget (2712) "Farvespil" Mogens B. Kristensen - Hedensted Fotoklub
Antaget (2716) "Out of the Blue it Suddenly Appeared" Kurt Stæhr - Hedensted FK
Antaget (2806) "Summer Snow" Uffe Sørensen - Herning Fotoklub
Antaget (4301) "Stenbjerg" Michael Langeland - Fotogruppen KAOZ
Antaget (4303) "Marklandskab" Michael Langeland - Fotogruppen KAOZ
Antaget (4305) "Træer ved bakke" Michael Langeland - Fotogruppen KAOZ
Antaget (4310) "Candle Light" Bjarne Hyldgaard - Fotogruppen KAOZ
Antaget (6013) "En verden i farve" Poul Helt - Esbjerg Fotoklub
Antaget (6015) "Pigen" Sune Borg - Esbjerg Fotoklub
Antaget (6016) "Las Campas" Sune Borg - Esbjerg Fotoklub
Antaget (6018) "Udstilling" Sune Borg - Esbjerg Fotoklub
Antaget (6021) "Suspecticus 1+2 (serie)" René Asmussen - Esbjerg Fotoklub
Antaget (6022) "The Model" René Asmussen - Esbjerg Fotoklub



Resultatliste - Monochrome

Guld (6012) "The Dark" Sune Borg - Esbjerg Fotoklub
Sølv (4304) "Badehuse" Michael Langeland - Fotogruppen KAOZ
Bronze (0413) "Tango Mood 2" Peter Båtz Olesen - AFA

Diplom (0417) "Rundkreds II" Liza Stanley - AFA
Diplom (0505) "Nattevandring" Ernst Jensen - Aalborg Fotoklub
Diplom (1113) "Kærlighed 2" Henrik R. Kristensen - Foto 7000

Antaget (0111) "Freya I" Mogens Petersen - Fotoklubben FOCUS
Antaget (0201) "Moving" Danne Johansen - Filmrullen Horsens
Antaget (0204) "Body" Danne Johansen - Filmrullen Horsens
Antaget (0208) "Ro" Jens Chr. Skelde - Filmrullen Horsens
Antaget (0212) "Skagen" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0408) "Drivhus" Bo Sørensen - AFA
Antaget (0419) "Discoskaster" Liza Stanley - AFA
Antaget (0420) "Billede nr. 25" Liza Stanley - AFA
Antaget (0514) "Magiker" Ralf Sørensen - Aalborg Fotoklub
Antaget (1112) "Kønnenes forening" Henrik R. Kristensen - Foto 7000
Antaget (1115) "Nøgne stammer" Henrik R. Kristensen - Foto 7000
Antaget (1601) "Sommer" Gert S. Laursen - Fotogruppen REFLEX
Antaget (1603) "Lyset" Gert S. Laursen - Fotogruppen REFLEX
Antaget (2109) "Susanne" Jørn Hviid - Fotogruppen OBJEKTIV
Antaget (2601) "Nødudgang" Arne Munch Nielsen - Grindsted Fotoklub
Antaget (2807) "Irish Landscape" Uffe Sørensen - Herning Fotoklub
Antaget (4302) "Rubjerg Knude" Michael Langeland - Fotogruppen KAOZ
Antaget (4303) "Slettestrand" Michael Langeland - Fotogruppen KAOZ
Antaget (4307) "Imbiss am Zoo" Bjarne Hyldgaard - Fotogruppen KAOZ
Antaget (6007) "Hyrde" Søren Skov
Antaget (6008) "Mand med køer" Søren Skov
Antaget (6009) "Familie" Søren Skov
Antaget (6014) "Lars Svenson" Sune Borg
Antaget (6028) "Vejers landskab" René Asmussen



Resultatliste - Dias

Guld (2810) "Over solsikke" Leif Wernblad - Herning Fotoklub
Sølv (6008) "Det gamle teater" René Asmussen - Esbjerg Fotoklub
Bronce (0406) "Rønnertåge" Lars Pedersen - AFA

Diplom (6014) "Smil" Søren Skov - Esbjerg Fotoklub
Diplom (0509) "Forårsaktiviteter" Torben Christensen - Aalborg Fotoklub

Antaget (0106) "The Dome" Flemming Rask - Fotoklubben FOCUS
Antaget (0206) "3 påskeliljer" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0207) "Stars and Stripes" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0208) "Glemt æble" Ole Kramer Jensen - Filmrullen Horsens
Antaget (0403) "Moonlit House" Peter Båtz Olesen AFA
Antaget (0417) "To blade II" Jørgen Stubtorft - AFA
Antaget (0425) "Skanderborg Sø" Jørgen Fusgaard - AFA
Antaget (0428) "Morgenstund" Henrik Jeppesen - AFA
Antaget (0501) "Skorpionflue" Ralf Sørensen - Aalborg Fotoklub
Antaget (0503) "Lille ildfugl" Ralf Sørensen - Aalorg Fotoklub
Antaget (0505) "L. Quadrimakulate" Ralf Sørensen - Aalborg Fotoklub
Antaget (1107) "Islandskab" Henrik R. Kristensen - Foto 7000
Antaget (1109) "Nat - tri 2" Henrik R. Kristensen - Foto 7000
Antaget (2711) "Rim" Kurt Stæhr - Hedensted Fotoklub
Antaget (2809) "Skyerne" Leif Wernblad - Herning Fotoklub
Antaget (4313) "Thingbæk Kalkmine" Bjarne Hyldgaard - Fotogruppen KAOZ
Antaget (6002) "Borg 2" Søren Højbjerg - Esbjerg Fotoklub



Resultatliste - Eksperimental

Guld (1602) "Ved Brabrand Sø" Gert S. Laursen - Fotogruppen REFLEX
Sølv (0108) "Slørdans" Flemming Rask - Fotoklubben Focus
Bronze (0519) "Gul valmue" Ralf B. Sørensen - Aalborg Fotoklub

Diplom (0405) "Blue Fight" Peter Båtz Olesen - AFA
Diplom (1602) "Moulin Rouge" Gert Laursen - Fotogruppen REFLEX
Diplom (0428) "Dancing in the Moonlight" Peter Båtz Olesen - AFA



Uofficiel klubplacering

1. Esbjerg Fotoklub - 214 point
2. AFA - 210 point
3. Fotoklubben Filmrullen - 156 point
4. Aalborg Fotoklub - 123 point
5. Fotogruppen KAOZ - 97 point
6. Foto 7000 - 73 point
7. Fotogruppen REFLEX - 67 point
8. Herning Fotoklub - 45 point
9. Fotoklubben FOCUS - 41 point
10. Hedensted Fotoklub - 39 point
11. Fotogruppen OBJEKTIV - 20 point
12. Grindsted Fotoklub - 12 point
13. Blænde 96 - 0 point
14. Hjørring Fotoklub - 0 point

Last Updated on Saturday, 16 January 2010 12:04