Resultat for 2002 PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 16 January 2010 11:28

Jyske 2002 var arrangeret af Filmrullen Horsens.

Samlet vinder blev:
Peter Båtz - AFA Århus

 


Vinder af farvepapir:
Kurt Stæhr, Hedensted Fotoklub "Morning has broken"

 


Vinder af monocrome:
Søren Skov, Esbjerg Fotoklub "Den Gamle Fisker"

 


Vinder af dias:
Niels Krogh, Foto 7000 "Badende Børn"

 


Vinder af natur-dias:
Jørgen Stubtorft, AFA Århus "Sten og vand"

 


Vinder af eksperimental:
Peter Båtz, AFA Århus "Kvinde Foran Hus"

 

Resultatliste - Farvepapir

Guld: Kurt Stæhr, Hedensted Fotoklub "Morning has broken"
Sølv: Peter Båtz, AFA "Nat ved kirken"
Bronze: Peter Båtz, AFA Århus "Camilla (5)"

Diplom: Jørgen Fussgaard, AFA Århus "Vosnæs II"
Diplom: Mogens Petersen, FOCUS Silkeborg "Gårdsplads"
Diplom: Søren Skov, Esbjerg Fotoklub "Jesus"

Antaget: Anders Petersen, Aalborg Fotoklub "Græsk Præst"
Antaget: Bo L. Sørensen, AFA Århus "Snemand"
Antaget: Ole Harritz, FOCUS Silkeborg "Tribute to Yann A."
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Løvfald"
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Badebro 3"
Antaget: Ole Kramer Jensen, FILMRULLEN Horsens "Skuffebillede"
Antaget: Jens Chr. Skelde, FILMRULLEN Horsens " At the lake"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Bag snedækkede ruder"
Antaget: Bjarke H. Cristiansen, Esbjerg Fotoklub "Krage"
Antaget: Mogens Petersen, FOCUS Silkeborg "Cykel"
Antaget: Flemming Rask, FOCUS Silkeborg "Pige med slør"
Antaget: Liza Stanley, AFA Århus "Billede no. 101"
Antaget: Ole Harritz, FOCUS Silkeborg "Autumn leaves 010"
Antaget: Peter Båtz, AFA Århus "Sporet ender"
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "In the Stream"
Antaget: Peter Båtz, AFA Århus "Wine and women"
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Morgengry"
Antaget: Torben Christensen, Aalborg Fotoklub "Ditte derudaf"
Antaget: Anne-Grete S. Jensen, AFA Århus "I den blå kugles retning"
Antaget: Jørgen Fussgaard, AFA Århus "Venezuela"
Antaget: Ole Kramer Jensen, FILMRULLEN Horsens "Frosty"
Antaget: Sune Borg, Esbjerg Fotoklub "Serie"
Antaget: Søren Skov, Esbjerg Fotoklub "Tyrefægter"
Antaget: Niels Bjerregaard, FILMRULLEN Horsens "Fliser"
Antaget: Jørgen Fussgaard, AFA Århus "Ismønster"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Vedhæng"
Antaget: Torkil Michelsen, Esbjerg Fotoklub "Vulkanplante"
Antaget: Søren Andersen, FOCUS Silkebog "Caterpillar"



Resultatliste - Monochrome

Guld: Søren Skov, Esbjerg Fotoklub "Den gamle fisker"
Sølv: Peter Båtz, AFA Århus "Walk through the tunnel"
Bronze: Peter Båtz, AFA Århus "The war is over"

Diplom: Peter Båtz, AFA Århus "In the alley"
Diplom: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Tiggerpige"
Diplom: Ole Kramer Jensen, FILMRULLEN Horsens "Couple"

Antaget: Peter Båtz, AFA Århus "Kvinde foran hus"
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Slettestrand 2"
Antaget: Bjarne Hyldgaard, Fotogruppen KAOZ "Line no. 1"
Antaget: Jens Chr. Skelde - FILMRULLEN Horsens "Længsel"
Antaget: Peder Sørensen, BLÆNDE 96 Holsterbro "Samarbejde"
Antaget: Torkil Michelsen, Esbjerg Fotoklub "På en bænk i Frankrig"
Antaget: Peter Båtz, AFA Århus "Kvinde ved søen"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Leg ved søen"
Antaget: Ole Kramer Jensen, FILMRULLEN Horsens "Clothes-Line"
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Mosebroen"
Antaget: Liza Stanley, AFA Århus "Billede no. 106"
Antaget: Torkil Michelsen, Esbjerg Fotoklub "Afslapning i Paris"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Spor i sneen"
Antaget: Bjarne Hansen, Filmrullen Horsens "Stærk?"
Antaget: Jens Chr. Skelde - FILMRULLEN Horsens "The end"
Antaget: Lars Erik Bräuner, FOCUS Silkeborg "Seperation"
Antaget: Bjarne Hansen, FILMRULLEN Horsens "Stine"
Antaget: Thomas T. Jensen, FOCUS Silkeborg "Profil"
Antaget: Michael Langeland, Fotogruppen KAOZ "Forblæst"
Antaget: Jørn Hviid, OBJEKTIV Randers "Susanne II"
Antaget: Bent Nielsen, Thisted Fotoklub "Skyggespil"



Resultatliste - Dias

Guld: Niels Krogh, FOTO 7000 Fredericia "Badende børn"
Sølv: Jens Cato G. Andersen, Aalborg Fotoklub "Spor i sneen"
Bronze: Sune Borg, Esbjerg Fotoklub "D1"

Diplom: Torben Christensen, Aalborg Fotoklub "Strange Mussel"
Diplom: Jens Chr. Skelde - FILMRULLEN Horsens "På vej hjem"
Diplom: Jens Cato G. Andersen, Aalborg Fotoklub "I am flying"

Antaget: Torkil Michelsen, Esbjerg Fotoklub "Blandt søjler"
Antaget: Anne-Grete S. Jensen, AFA Århus "Pelikansns skygge på bladet"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Badebroen"
Antaget: Peter Båtz, AFA Århus "Vandfald"
Antaget: Jens Cato G. Andersen, Aalborg Fotoklub "Ænder i søen"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Sko over bold"
Antaget: Søren Skov, Esbjerg Fotoklub "Lille Pige"
Antaget: Bjarne Hyldgaard, Fotogruppen KAOZ "Purple Girl"
Antaget: Steffen Gerlach, Hedensted Fotoklub "Når enden er god, kommer giraffen"
Antaget: Jørgen Fussgaard, AFA Århus "Elv"
Antaget: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Traktoren
Antaget: Steffen Gerlach, Hedensted Fotoklub "Eva"
Antaget: Søren Skov, Esbjerg Fotoklub "Krigeren"
Antaget: Martin Seest, Herning Fotoklub "Kniplerske"
Antaget: Ida Refsgaard, Esbjerg Fotoklub "Torvet"
Antaget: Søren Andersen, FOCUS Silkeborg "Spillemanden"



Resultatliste - Natur-dias

Guld: Jørgen Stubtoft, AFA Århus "Sten og vand"
Sølv: Jørgen Fusgaard , AFA Århus "Partille"
Bronze: Mogens B. Kristensen, Hedensted Fotoklub "Møns Klint"

Diplom: Jørgen Fussgaard, AFA Århus "Slotsparken"
Diplom: Christian K. Ipsen, FOCUS Silkeborg "Porcelænshat"
Diplom: Christian K. Ipsen, FOCUS Silkeborg "Nedtrykt valmue"

Antaget: Christian K. Ipsen, FOCUS Silkeborg "Arthur's Pass N. Z."
Antaget: Uffe H. Jønsson, FOCUS Silkeborg "King fisher"
Antaget: Torben Christensen, Aalborg Fotoklub "Den smukkeste jæger"
Antaget: Ole Nielsen, FILMRULLEN Horsens "Fisk, natdyk, Slåen Sø"
Antaget: Kurt Stæhr, Hedensted Fotoklub "-ingen-"
Antaget: Christian K. Ipsen, FOCUS Silkeborg "Foranderlig Skælhat"
Antaget: Ida Refsgaard, Esbjerg Fotoklub "Vinter"
Antaget: Ole Kramer Jensen, FILMRULLEN Horsens "Sunrise"
Antaget: Bjarne Hyldgaard, Fotogruppen KAOZ "Blad i bæk, Livø"
Antaget: Lasse Pedersen, AFA Århus "Kolindsund, morgen"
Antaget: Ole Nielsen, FILMRULLEN Horsens "Sønellikke, Horsens Fjord"



Resultatliste - Eksperimental

Guld: Peter Båtz, AFA Århus "Kvinde foran hus"
Sølv: Henrik R. Kristensen, FOTO 7000 Fredericia "Spor i sneen"
Bronze: Jens Chr. Skelde - FILMRULLEN Horsens "At the lake"

Diplom: Mogens Petersen, FOCUS Silkeborg "Cykel"
Diplom: Bo L. Sørensen, AFA Århus "Snemand"
Diplom: Ole Kramer Jensen, FILMRULLEN Horsens "Skuffebillede"



Statistik - Uofficiel klubplacering

1. AFA Århus - 360 point
2. FOCUS Silkeborg - 200 point
3. Esbjerg Fotoklub - 199 point
4. Filmrullen Horsens - 194 point
5. Fotogruppen KAOZ - 157 point
6. Foto 7000 Fredericia - 117 point
7. Aalborg Fotoklub - 110 point
8. Hedensted Fotoklub - 77 point
9. Blænde 96 Holsterbro - 16 point
10. Herning Fotoklub - 12 point
11. Objektiv, Randers - 12 point
12. Thisted Fotoklub 360 - 12 point



Last Updated on Saturday, 16 January 2010 12:11